امام جمعه مراغه:

عزاداری ها با حفظ شئونات اسلامی برگزار شود

عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در زمینه آیین های سوگواری حسینی گفت: عزاداری های سنتی محرم در مراغه که از قدمت بالایی برخوردار است با حفظ شئونات اسلامی برگزار شود.

آیت الله محمدتقی پورمحمدی روز شنبه در جلسه شئونات فرهنگی ویژه ماه محرم مراغه افزود: با توجه به تعدد آیین های سنتی و نیز هیات های عزاداری در این شهرستان، سوگواری ها و عزاداری های هیات های حسینی در دهه محرم با نظم و آرامش همراه باشد.

وی ادامه داد: رعایت شئونات اسلامی از جمله حجاب، مراعات نظم، احترام به فرایض دینی و اقامه نماز و نیز پرهیز از طرح مسائل شبهه انگیز و اختلاف افکنانه در این ایام بیش از پیش ضروری است.

امام جمعه مراغه اضافه کرد: رعایت موازین اخلاقی و اسلامی در آیین های عزاداری، احترام به ساحت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت در ایام سوگواری حسینی است.

لزوم حفظ و صیانت از جایگاه معنوی آیین های سوگواری

حمید شکری فرماندار مراغه در این نشست با تاکید بر رعایت جایگاه و ساحت سوگواری های حسینی از سوی هیات ها و عزاداران حسینی گفت: باید شان و جایگاه معنوی این آیین ها به عنوان نمادی دینی و اسلامی حفظ و صیانت شود.

وی افزود: ساماندهی هیات های حسینی و اجرای مناسب آیین های مذهبی در ایام دهه اول محرم نیازمند تمهیدات ویژه و نیز همراهی تکایا و هیات هاست.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی آماده ارائه مشاوره به هیات و تکایا

محمد رضا احمدی شهردار مراغه در این نشست با اشاره به انجام اقدامات شهری برای آماده سازی برگزاری آیین های حسینی گفت: در این راستا، آسفالت و ترمیم معابر و محل های تردد هیات ها و عزاداران حسینی انجام شده است.

وی افزود: بخش خدمات شهری شهرداری نیز در زمان اتمام عزاداری های حسینی به صورت شبانه روزی آماده تنظیف معابر شهری است همچنین سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی نیز آماده ارائه مشاوره های لازم برای هیات ها و تکایا برای ایمن سازی این اماکن مذهبی در برابر حوادث غیرمترقبه است.

انجام دوره های ویژه مداحان و شعرا

علی امیری رئیس اداره تبلیغات اسلامی مراغه نیز گفت: هم اکنون 176 هیات مجوز دار حسینی در این شهرستان آیین های سوگواری حسینی برگزار می کنند که از این تعداد 15 هیات ویژه خواهران، 160 هیات ویژه برادران و یک هیات نیز ویژه دانش آموزان است.

وی افزود: 11 تکیه فعال و 2 تکیه غیرفعال نیز در این شهرستان پذیرای خیل عزادارن و هیات های حسینی در ایام محرم امسال است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی مراغه اضافه کرد: در راستای فرهنگ سازی و ساماندهی هیات های عزاداری و آیین های حسینی، 12 دوره ویژه مداحان و هیات های حسینی برگزار شده است. برگزاری جلسات ویژه برای کانون های مداحان و شعرا، هیات های مذهبی و نشست با هیات های بزرگ شهرستان از جمله اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

قابل ذکر است که در این نشست خیابان جام جم به عنوان یکی از محورهای برگزاری آیین های سوگواری حسینی در روز عاشورا در این شهرستان مورد تصویب قرار گرفت.