صافی نیوز

صافی نیوز / بر اساس اعلام رئیس سازمان اورژانس کشور از ابتدای اسفند امسال تا کنون، حوادث چهارشنبه آخر سال ۱۸۶۰ مصدوم برجای گذاشته است.
چهارشنبه سوری

به گزارش صافی،با شروع شب چهارشنبه آخر سال باز هم حوادث مرتبط با این شب، از فوت و آسیب چشم گرفته تا قطع عضو آغاز شد. طبق آخرین آمار تعداد جان باختگان حوادث چهارشنبه آخر سال به 17 نفر و شمار مصدومان این حوادث به 1860 نفر رسید.

همه ساله در روزهای پایانی سال، نگرانی از حوادث تلخ چهارشنبه پایان سال بیشتر از همیشه است؛ متأسفانه چند سالی می‌شود که سنت قدیمی آخرین چهارشنبه سال رنگ باخته و استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا جایگزین آن شده است، سنتی تلخ که همه ساله منجر به جان باختن تعدادی از هموطنان شده و خانواده‌ها را داغدار می‌کند.

بر پایه داده‌های ثبت شده در سامانه حوادث ویژه اورژانس و سامانه پایش داده‌های مراقبت‌های درمانی از ابتدای بهمن تا ۲۴ اسفند سال گذشته در ۲۹ استان کشور ۲۸۳۴ نفر به دلیل ساخت و برخورد با موادمحترقه دچار آسیب شدند که ۱۹ نفر جان خود را از دست دادند.

ثبت ۴۵۰ مورد مزاحمت تلفنی برای اورژانس

یحیی صالح طبری، رئیس مرکز اورژانس تهران در خصوص آخرین آمار ثبت مزاحمت های تلفنی برای اورژانس گفت: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در استان تهران، ۳۶۱ نفر و ۱۲ مورد فوتی بوده است. رئیس مرکز اورژانس تهران افزود: متأسفانه در کنار مأموریت‌های اورژانس، شاهد ۴۵۰ مورد تماس تلفنی مزاحم با ۱۱۵ استان‌تهران بودیم که باعث اختلال در انجام مأموریت‌های اورژانس می‌شود.

مصدومیت مأمور پلیس تهران

عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی تهران بزرگ با حضور در مرکز عملیات پلیس تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کاهش تلفات نشان دهنده این موضوع بود که مردم اگر بخواهند می توانند با همراهی جوانان و استفاده از مواد محترقه کم خطر چهارشنبه سوری کم حادثه‌ای را تجربه کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از مصدومیت یکی از ماموران پلیس حین عملیات چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: تا به این لحظه ۸ نفر از افرادی که اقدام به تخریب اموال عمومی کرده بودند دستگیر شدند.

۱۳۰عملیات آتش‌نشانی در شب چهارشنبه آخر سال

محمدی رئیس سازمان آتش نشانی شهر تهران با بیان اینکه حوادث امروز منجر به ۱۳۰ علمیات شد، اظهار کرد: از این تعداد ۳۵ مورد حریق در فضای سبز، ۲۵ مورد حریق در سطل زباله مکانیزه و ۸ مورد حریق در خودرو بوده است، ضمن آنکه ۳ مورد خاص شامل منزل مسکونی دو طبقه‌ای خیابان ری بوده که دچار حریق شده که ۲ نفر در اثر انفجار حریق مصدوم شده اند.

وی یادآور شد: در جاده ورامین  زیر زمین ساختمان ۳ طبقه ای انفجار صورت گرفته و ۲نفر مصدوم شده اند ضمن آنکه در اثر اصابت نارنجک به یک مغازه ای نوجوان ۱۶ ساله ای به شدت مصدوم شد.

وی از کاهش ۲۵درصدی میزان حوادث و تماس با سازمان آتش نشانی شهر تهران در روز جاری خبر داد.

استان تهران در صدر آمار مصدومان کشور

جعفر میعادفر، رئیس کل اورژانس کشور در خصوص آمار مصدومان امروز تا این ساعت بیان داشت: کل مصدومین امروز و در شب چهارشنبه آخر سال تاکنون ۱۸۶ نفر است؛ ضمن اینکه ۲۵ نفر از مصدومان بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۲ نفر از مصدومان در بخش مراقبت ویژه بستری هستند، از درمان و ترخیص ۱۴۳ نفر از مصدومان چهارشنبه آخر سال خبر داد. ۱۸ نفر از مصدومان در محل حادثه درمان شده‌اند.

میعادفر از قطع عضو ۱۲ نفر خبر داد و تصریح کرد: ۴۴ نفر دچار آسیب از ناحیه چشم شده‌اند؛ضمن اینکه ۵۱ نفر دچار سوختگی شدند.تاکنون ۳۳ نفر در استان تهران، ۱۴ نفر در استان آذربایجان شرقی و ۲۶ نفر در استان آذربایجان غربی مصدوم شده‌اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

37 پاسخ

 1. چرا نمی‌توانیم یک مراسم بدون حادثه تعریف کنیم. این تعارض کجاست؟ خسارت های مادی و معنوی چهارشنبه سوزی شاید خیلی هم قابل برآورد نباشد!!

 2. من هر سال میام اینجا و از دیدم اخبار بد حوادث ابراز تاسف می کنم و واقعا نمی فهمم چرا هر سال اینهمه کشته و مصدوم میدیم باز بعضی ها میان ترقه بازی می کنن و جون خودشون و دیگران رو به خطر میندازن

 3. ای بابا. فقط چند صد نفرند که میخوان شلوغ کنند. مثلا تو محل ما نارمک فقط ۱۵ نفز بودند که ارشاد شدند و امشب از همه شبها ارامش ییشتره!

 4. مردمان عجیب غریبی هستیم. تا همین چند ماه پیش سطل آشغال آتش میزدند و آشوب مبکردن، حالا فشفشه و ترقه میزنن! یعنی حد وسط و معقول ندارن این جماعت

 5. آخه چه جوری میشه قبول کرد که عده ای احمق با خودشون این کارها را می کنند!!! این اوج عقب ماندگی نیست!!!؟؟؟اصلا هیچ جوری با عقل آدم سازگار نیست… کشته شدن، قطع عضو، سوختگی شدید و…
  شروع سال نو با غم از دست دادن نزدیکان باشه واقعا جای تاسف و ننگ داره… این چه جور خوشگذرانی که ممکنه تا آخر عمر پشیمانی داشته باشه…

 6. ولله اگه قانون تو کشور ما حاکم میشد کسی جرات نداشت از این غلط ها بکنه و با جان مردم بازی بکنه، پرتاب ترقه و نارنجک دست ساز یعنی عمل مجرمانه

 7. افرادی که برای جان خود ودیگران ارزش قایل نمی شوند ارزش استفاده از خدمات درمانی واشغال ظرفیت بیمارستان دولتی را ندارند باید انها را به مراکز درمانی خصوصی اعزام کر د تا حداقل هزینه بلاهت خود را بپردازند

 8. چهارشنبه سوری سالهاست که از حالت متعارف خود خارج شده و به میدان انفجار و آتش بازی های خطرآفرینی تبدیل گردیده و نوع مدیریت دستگاههای انتظامی ، رسانه ای و تلویزیونی ووووو هم تکراری است
  مثل بازداشت تا پایان سیزده بدر، عکس و تصاویر اتفاقات چهارشنبه سوری سال‌های قبل ، تعطیلی مدارس ، پخش فیلم های جوان پسند وووو غیره
  ولی سال بسال این آیین سنتی ایرانی منحرف تر و بدتر میشود.

  نخبگان علوم اجتماعی و روانشناس و امور تربیتی و اطلاعاتی وووو باید در طی سال و عمیقا فکری اساسی برای چهارشنبه سوری بکنند و نگذارند شب چهارشنبه سوری یاد تدبیر و مقابله بیافتند

 9. خخخخخ الان معاندین احمق میگن صدای خیزش مردم در تمام شهرهای ایران به گوش میرسه و همینطور کشته و مجروحه که به بیمارستانها منتقل میشن! بعدش هم کلی بد و بیراه به جمهوری اسلامی میگن و الی آخر

 10. نباید فکری به حال این ناهنجاری تاسف بار کرد؟

  احکام فروش و ساخت و استفاده از مواد محترقه را مانند مواد مخدر کنید و از هرگونه نام بردن از چهارشنبه سوری خودداری کنید

  تا سخت گیری نباشد هیچ کار فرهنگی و توصیه جواب نمی‌دهد.

 11. من خودم جوون هستم ولی هر سال از سر و صدای ترقه بازی احساس وحشت و استرس دارم… آخه چه مرگتون هستش که با منفجر کردن احساس شادی و شعف می کنید؟ خودتون به جهنم مردم مریض دارن و ترکش های ترقه میره تو چشم دیگران!

 12. ملتی که ادعای فقط ادعای تمدن چندین هزارساله رادارند واعراب را …………. میذانند اماعملکردشان ازاعراب جاهلییت هم بدتره نه شادیشان به شادی میبره نه اعتراضشان نه مردنشان بی هویتی محظ ملتی که به خودش صدمه میزند واسمش راشادی میگذاردشده حکایت همون آدمی که بچشومیزد تاهمسایه اش دق کند همسایه دق نمیکرد بچشوناقص میکرد

 13. ای کاش فکری اساسی برای این معضل شود ، طرحی ، کاری … اطراف شهرها مکانهایی را برای انفجار یا …از سویی قانونی سختگیرانه برای جلوگیری از این فجایع . چند روز است مرتب انفجار و آلودگی صوتی ، بیماران و سالخوردگان …

 14. آخه میخوای خودتو صدمه بزنی بدرک برو تو بیابون خودتو نابود کن چرا مردمو اذیت می کنی. مریض دارن یا تو خونه یا تو بیمارستان. بچه نوزاد دارن. بیمار قلبی دارن. ناراحتی اعصاب دارن. زن پا به ماه دارن و…..چرا جلو این وحوشو نمیگیرین.

 15. شبی بنام چهار شنبه سوری :
  وقتی از جراید کشور اسلامی آمار مصدومین ، قطع عضو و فوتی شهروندان عزیز این مرز و بوم را در یک سنت دیرینه شبی بنام چهارشنبه سوری آخر سال ملاحظه مینمایم حقیقتا غمیگین و افسرده میشوم که چرا انسان باید آنقدر سقوط فکری و شخصیتی بنماید که نتواند خود را در چارچوب یک سنت دیرینه با پیامدهای منفی و خارج از آن خود را در حالت خودزنی و به عبارت ساده تر خودکشی قرار ندهد.
  یاد آن قدیمها بخیر چه زیبا و مفرح با هم سنهای خودمان یک آتش مختصر از هیزم خشک در فاصله های کم از یکدیگر قرار میدادیم و جالب آنکه خبری هم از این مواد منفجره نبود و با شادی فراوان به نوبت از روی این آتشهای مختصر میپریدیم و بلند میگفتیم ای آتش زردی من از تو و سرخی تو از من و در پایان مراسم ضمن آنکه پیشاپیش سال نو را به همدیگر تبریک میگفتیم با تنقلات معمولی از خود و سایر دوستان و همسایگان پذیرائی مینمودیم و میرفتیم دنبال نوشتن مشق عید … حیف و صد هزار حیف چه شده که در عصر حاضر خود را در فرع پیامدهای منفی و خارج از عرف این سنت قدیمی مشغول و خانواده های خود را غمیگین و عزادار مینمائیم …!

 16. خداروشکر که باران آمد تا امشب تمام شود به شخصه نگران بودم که امشب بهایی ها و منافقین کاری علیه زن و بچه مردم کنن و دنبال فتنه بعدی باشن .

 17. اینجا یه جوری نارنجک و… میترکونن که شیشه های آپارتمان ها میاد پایین چه خبره واقعا؟؟؟
  با این کارا بدتر استرس آدم بیشتر میشه نه هیجان
  از دوماه پیش شروع کرده بودن اینجا ترقه مینداختن
  متاسفم

 18. بنظر من مسئولین هم مقصر هستن! اگر تو این سالها یک بیابون یا مکانی رو برای ترقه بازی در نظر می گرفتن این اراذل و اوباش میرفتن اونجا به همدیگه آسیب میزدن و مردم بی گناه مشکلی براشون پیش نمی آمد!

 19. من با شادی احمقانه و آسیب زدن به خودشون کاری ندارم، جون خودشه دوست داره بزنه خودش رو بترکونه، خب به درک!
  منتها ترکوندن خودش باعث آلودگی صوتی و سروصدا میشه، از غروب تا الان یکبند سردرد دارم، کلافه شده ام. خب یه جایی برای این خودزن ها درست کنید برن بزنن خودشون رو داغون کنن، ولی سروصداشون به ما نرسه خواهشا

 20. کسانی رو میشناسم که ادعای باکلاسی و فرهنگشون گوش فلک و کر کرده اما تو این شب بخوبی اصل و نسب و شعور نداشته رو نشون میدن,

 21. آقا برنامه هاتون رو یه طوری ردیف کنید که سرشب خودتون و زن و بچتون خونه باشید دیگه بیرون نرید. بذارید این جماعت هر بلایی خواستند سر خودشون بیارند. بزنند همدیگه رو کور و قطع عضو و داغون کنند! بلکه بزنند همدیگه رو بکشند. این تصمیم خودشونه ما هم به این تصمیم احترام می‌گذاریم!

 22. چهار شنبه سوری یک سنت ملی ایرانیان هست و آیین ها و مراسم‌های بسیار خوبی داره اما متا سفانه در سالهای اخیر تبدیل به ضد فرهنگ و باعث آسیب رساندن به مردم شده باید این فرهنگ به جایگاه اصلی خود که باعث نشاط و دور همی و همبستگی ایرانیان هست احیا شود
  دستگاه های مسئول کاری کنید
  انقدر منفعل و بی تفاوت نباشید
  میشود کارهای قشنگ و غنی انجام داد
  باور کنید میشه خیلی سخت نیست

 23. این پیامدها، تنها گوشه ای از جهالت مدرن یا به قول خودشان، ترنس مدرنه!!!
  در جامعه ای که رضایت خداوند و اخلاق متعالی انسانی (با هر گرایش و دینی) و یا حتی رسم لوتی گری مبنای رفتار اجتماعی نباشه، شاهد چنین سقوط آزادهایی در ورطه نادانی خواهیم بود.
  زمانی توجه به کهولت سن همسایگان یا حضور یک خانم باردار در محل، عاملی میشد تا بساط چنین کارهایی منتقل بشه. برای بنده به عنوان یک دهه شصتی، مبنای تشخیص جا و نابجا، چنین گزاره هایی بود. اما امروزه به برکت غرب گرایی و یا جهانی شدن مورد تایید دوستان، حتی بانوان باردار از متلک های جنسی در امان نیستن، چه برسه حفظ حرمت و یا رعایت حقوق انسانی این قبیل افراد آسیب پذیر.
  در یک جمله، در عصری همانند اواخر دوران نوح نبی (ع) زندگی میکنیم و وای بر جا ماندگان از کشتی نجات که رسول الله(ص) برای دوران ما معرفی کردن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *