معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی:

هواشناسی آذربایجان شرقی درباره یخبندان هشدار داد

صافی - معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی نسبت به کاهش محسوس دما، بارش برف و یخبندان در استان در روزهای آینده هشدار داد.

محمد اشجعی روز چهارشنبه افزود: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی از روز پنجشنبه ( فردا) تا دوشنبه هفته آینده سامانه بارشی به استان نفوذ و به صورت متناوب فعالیت می کند.

وی اظهار داشت: این سامانه موجب ابرناکی، وزش باد گاهی نسبتا شدید، بارش متناوب باران، مه و در ارتفاعات و نواحی سردسیر بارش برف می شود.

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: شدت فعالیت این سامانه روزهای شنبه و یکشنبه بیشتر بوده و احتمال آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن و اختلال در تردد جاده ای وجود دارد.

اشجعی به مسئولان ذی ربط و مردم توصیه کرد اقدام های لازم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی را انجام دهند.

وی گفت: هم اکنون ملکان با 16 و هریس با 7 درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز 11 درجه سانتی گراد است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.