پس لرزه‌های ناآرامی‌های هامبورگ/ بازار داغ اتهام زنی‌های مسئولین به هم

حزب مرکل در پی ناآرامی‌های گسترده در شهر هامبورگ در جریان نشست جی ۲۰ خواستار کناره گیری شهردار این شهر شد که این موضع گیری خشم حزب سوسیال دموکرات را برانگیخته است.  بعد از آشوب ها و ناآرامی های گسترده در جریان اعتراضات علیه نشست جی ۲۰ بحث ها درباره اینکه چه کسی مسئول این […]

حزب مرکل در پی ناآرامی‌های گسترده در شهر هامبورگ در جریان نشست جی ۲۰ خواستار کناره گیری شهردار این شهر شد که این موضع گیری خشم حزب سوسیال دموکرات را برانگیخته است.

 بعد از آشوب ها و ناآرامی های گسترده در جریان اعتراضات علیه نشست جی ۲۰ بحث ها درباره اینکه چه کسی مسئول این ناآرامی ها بوده تشدید شده و انگشت اتهام به سمت شهردار شهر هامبورگ نشانه می رود.

فراکسیون حزب دموکرات مسیحی پارلمان ایالتی هامبورگ در همین راستا خواستار کناره گیری “اولاف شولتز”، شهردار شهر هامبورگ از حزب سوسیال دموکرات شده است.

“آندره ترپول”، از مقامات بلند پایه حزب دموکرات مسیحی هامبورگ این انتقاد را به شولتز وارد می کند که این بزرگترین ارزیابی خطای سیاسی از طرف یک شهردار هامبورگ در همه زمان ها بوده است.

همچنین از طرف دیگر فراکسیون های احزاب آلمان هم انتقاداتی به شهردار هامبورگ وارد شده است. فراکسیون چپ ها و حزب افراطی جایگزینی برای آلمان خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیق پارلمانی در این باره شده اند.

حزب لیبرال دموکرات نیز درخواست کرده است که شولتز در یک بیانیه دولتی در روز چهارشنبه مسئولیت این اوضاع را بر عهده گیرد. رئیس فراکسیون این حزب در پارلمان ایالتی هامبورگ از یک طرح امنیتی ناکافی برای نشست جی ۲۰ که شهر دار هامبورگ مسئول آن است سخن به میان آورده است.

البته شهردار هامبورگ همه درخواست ها برای کناره گیری را آشکارا رد کرده است.

حزب سوسیال دموکرات آلمان که شهردار هامبورگ از این حزب است شدیدا به این موضع گیری حزب دموکرات مسیحی در قبال شهردار انتقاد وارد کرده و آن را غیر قابل تحمل و غیر مسئولانه دانسته است.

رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان ایالتی هامبورگ تنها خشونت طلبان را مسئول این ناآرامی ها دانسته است.

همچنین این انتقاد به شهردار شهر هامبورگ وارد می شود که خطرات گروه های چپ گرای افراطی را دست کم گرفته است.

“سارا واگن کنشت”، رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان نیز بعد از خشونت ها و آشوب ها در جریان نشست جی ۲۰ در هامبورگ خواستار لغو این نشست در این سطح در آینده شد.

وی در گفتگو با خبرگزاری آلمان تاکید کرد که در اصل درس ما ازاین اتفاقات می تواند این باشد که در آینده روی چنین مراسمات نمایشی که پول های مالیاتی بی معنی را در خود غرق می کند و هیچ نتیجه‌ای ندارد کاملا انصراف دهیم.

“واگن کنشت” به صدر اعظم آلمان و شهردار هامبورگ در ارتباط با خشونت ها و ناآرامی ها در هامبورگ اتهامات جدی وارد کرده و انتقاد سختی از آن ها کرده و گفت: بالاخره این خانم مرکل بود که تصمیم گرفت نشست جی ۲۰ را به آلمان و هامبورگ بیاورد که این امر فاجعه ای را برای ساکنان این شهر به ارمغان آورد. گویا وی می خواست تصاویر زیبایی را برای مبارزات انتخاباتی خود خلق کند، اما در پایان نه تنها تصاویری زیبا بلکه تیره و تار شکل گرفت.

رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان همچنین تاکید کرد که شهرار هامبورگ شرایط امنیتی این شهر را کاملا غلط ارزیابی کرده است. این طبیعتا شکستی فاجعه بار است.

وی نتایج نشست جی ۲۰ را بسیار ناچیز ارزیابی کرده و تنها اتفاقات معنادار در این نشست را دیدارهای دو جانبه از جمله بین رئیس جمهور آمریکا و روسیه دانست.

بر اساس اطلاعات پلیس در جریان اعتراضات نشست جی ۲۰ و درگیری های شدیدی که بین پلیس و معترضان شکل گرفت حدود ۴۷۶ نیروی پلیس مجروح ، ۱۸۶ نفر دستگیر و ۲۲۵ نفر دیگر بازداشت شدند. درباره تعداد مجروحان در جبهه معترضان هنوز آمار مشخصی ارائه نشده است.

انتهای پیام/