۲۰ تفاهم نامه اقتصادی با چین امضا می شود

صافی نیوز / وزیر امور اقتصادی و دارایی با تشریح برنامه‌های سفر رئیس جمهور کشورمان به چین، از امضای نهایی قریب به ۲۰ تفاهم‌نامه اقتصادی از سوی مقامات عالی دو کشور در این سفر خبر داد.

به گزارش صافی به نقل از تسنیم، سیداحسان خاندوزی اظهار کرد: در سفرهای دوجانبه رئیس جمهور به کشورهای شریک تجاری ایران، سفر به پکن دومین سفر مهم دولت سیزدهم بعد از سفر سال گذشته رئیس جمهور به مسکو است که در ادامه سیاست توسعه روابط راهبردی با شرکای اقتصادی بزرگ آسیایی و منطقه‌ای صورت می‌گیرد.

وزیر اقتصاد افزود: در این میان با توجه به نقش وزارت اقتصاد به عنوان طرف ایرانی در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تلاش‌هایی انجام دادیم تا بتوان آثار مثبت و برکات اقتصادی بیشتری را از سفر رئیس جمهور و هیأت همراه ایشان به پکن نصیب اقتصاد ایران کنیم.

خاندوزی یادآور شد: در این سفر وزیر امور خارجه، وزیر صمت، وزیر نفت، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل بانک مرکزی، رئیس جمهور را همراهی می‌کنند.
وی در تشریح مهمترین برنامه های پیش بینی شده در سفر رئیس جمهور گفت: امروز سه شنبه اولین دیدار رسمی دو هیات در مکان نخست وزیری جمهوری خلق چین انجام می‌شود، بعد از این دیدار ملاقات با رئیس کمیته دائمی کنگره خلق چین در برنامه سفر قرار دارد و سپس مراسم استقبال رسمی آقای شی جین پینگ رییس جمهور چین و دیدار و معارفه هیات ایرانی با ایشان انجام خواهد شد . ملاقات خصوصی با رئیس جمهور چین آخرین برنامه امروز آیت‌الله رئیسی پیش از ضیافت شام خواهد بود.

وزیر اقتصاد با اشاره به اقداماتی که این‌ وزارتخانه به عنوان‌ مقدمه این سفر انجام داده است تا دیدار 25 بهمن روسای جمهور ایران و چین، نقطه عطف تاریخ ساز در روابط دو کشور باشد، اضافه کرد: زمینه نهایی شدن نزدیک به 20 تفاهم عملیاتی برای اجرایی شدن سند همکاری 25 ساله ایران و چین در رفت و آمدهای بین هیات های دو کشور فراهم شد.

وی ادامه داد: همچنین هیات‌های دو کشور درباره طرح های مشترک همکاری به توافق رسیدند که در این سفر رسما امضا و نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به تعریف پروژه های مشترک سرمایه گذاری ایران و چین اظهار کرد: با توجه به اینکه چین از بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران است و کشورمان می‌تواند منابع ارزی قابل توجهی از قبال صادرات به دست آورد، این تعاملات فرصت مناسبی است که از ظرفیت فناوری و تکنولوژی چینی در پروژه‌های اولویت دار استفاده کنیم که فهرست پروژه‌ها نهایی در این مورد نهایی شده است.

رئیس کمیسیون مشترک ایران و چین همچنین گفت: در حوزه مناسبات بانکی و تعاملات ارزی و رفع برخی مشکلات گمرکی بین دو کشور توافقات انجام شده و امیدواریم با تایید آنها در این سفر توسط مقامات عالی دو کشور شاهد تسریع و تسهیل مراودات باشیم.

وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد، مجموعه این اقدامات در کنار اراده دو دولت که عملا نشان دادند ذیل تداوم فشارهای تحریمی نه تنها کاهش روابط نداشته بلکه ارتقا روابط اقتصادی دو کشور را دنبال کرده‌اند، برکات اقتصادی زیادی نصیب کشور شود.

انتهای پیام/