مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خبرداد:

تدوام عملیات حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز

صافی - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تدوام عملیات حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز خبر داد.

“مرتضی آبدار” ضمن اعلام این خبر گفت: محوطه باستانی عصرآهن که در شمال شرقی بنای مسجد کبود تبریز قرار دارد، گورستانی متعلق به عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد است، که به منظور حفاظت از آثار این سایت موزه ، در سال 96 پروژه مرمت و استحکام بخشی چهار گور از این مجموعه و اسکلت های انسانی داخل آنها توسط متخصصین حفاظت و مرمت اشیای تاریخی انجام پذیرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به اینکه سال گذشته همزمان با هفته میراث فرهنگی اولین نشست علمی بررسی حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصر آهن برگزار شد، ادامه داد: پس از برگزاری نخستین نشست علمی بررسی حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصر آهن، فاز دوم این پروژه نیز در سال جاری به انجام رسید و طی آن 6 گور نیازمند به مرمت، اقدامات لازم حفاظتی و مرمتی در قالب استحکام بخشی ، رطوبت زدائی از دیواره قبور و مرمت اسکلت های انسانی داخل آن ها صورت پذیرفت.

آبدار در پایان خاطرنشان کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته و در راستای تدوام این پروژه فاز سوم مرمت آثار این سایت موزه عصر آهن با اختصاص اعتبار لازم در سال 97 اجرا خواهد شد.

گفتنی است امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی استان درنظر دارد دومین نشست علمی بررسی حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن را در هفته پژوهش سال جاری در محل موزه آذربایجان برگزار نماید .