5:39 1403/04/02
وحیدی:

هیات های اجرایی برنامه سختگیرانه ای برای بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات ندارند

صافی نیوز / وزیر کشور گفت: بحث مشارکت به عنوان یکی از مهم‌ترین محورها در انتخابات جزو برنامه‌های ما است و در 4 مولفه‌ای که رهبر انقلاب مطالبه کردند؛ سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت، طبیعتا مشارکت یک محور بسیار عمده است که باید همگان این وظیفه را به درستی انجام دهند.
احمد وحیدی

به گزارش صافی به نقل از فارس، ماده ۴۸ قانون فعلی انتخابات مجلس، استعلام برای بررسی صلاحیت نامزدها را اینگونه معین کرده است: «وزارت‌کشور و شورای نگهبان پس از وصول مشخصات داوطلبان، روزانه لیست کامل آنان را تهیه و به‌منظور بررسی سوابق آنان در رابطه با صلاحیت‌های مذکور در این قانون، به وزارت‌اطلاعات، دادستانی کل، سازمان ثبت‌احوال کشور و ادارۀ تشخیص هویت و پلیس بین‌الملل در مرکز ارسال می‌دارد. مراکز مزبور موظف‌اند ظرف پنج روز نتیجۀ بررسی را با دلیل و سند به وزارت‌کشور و شورای نگهبان اعلام نمایند.»

ماده ۵۰ این قانون نیز در باب تکالیف هیات های اجرایی تأکید کرده است «هیأت‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه موظف‌اند حداکثر ظرف ده روز پس از پایان مهلت ثبت‌نام با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از بررسی‌های لازم در محل و با استفاده از نتایج اعلام‌شده توسط وزارت کشور، صلاحیت داوطلبان در رابطه با صلاحیت‌های مذکور در این قانون را مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را کلاً به هیأت‌های نظارت اعلام کنند.» تبصره آن نیز رد صلاحیت ثبت‌نام کنندگان، منوط به «استناد به قانون و بر اساس مدارک و اسناد معتبر» دانسته است.

در همین راستا احمد وحیدی، وزیر‌ کشور در گفت و گو با فارس در رابطه با کم و کیف برنامه وزارت کشور و هیأت‌های اجرایی در انتخابات سال جاری گفت: در هیات‌های اجرایی هم قانون یک ضوابطی را مشخص کرده است اما باید بگویم؛ هیچ برنامه سخت‌گیرانه‌ای از طرف وزارت کشور و هیات‌های اجرایی برای تایید صلاحیت‌ها نخواهد بود، ولی طبیعتا رعایت ضوابطی که در قانون ذکر شده و تطبیق آن شرایطی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده است، با کاندیداها و داوطلبان بررسی خواهد شد.

وزیر کشور افزود: با این که هیات‌های اجرایی هنوز تشکیل نشده است، بحث مشارکت به عنوان یکی از مهم‌ترین محورها در انتخابات جزو برنامه‌های ماست و در 4 مولفه‌ای که رهبر انقلاب مطالبه کردند؛ سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت، طبیعتا مشارکت یک محور بسیار عمده است که باید همگان این وظیفه را به درستی انجام دهند.

وی در پایان گفت: این موضوع مختص صرفا وزارت کشور نیست و مربوط به همه مردم و مسئولان است که ان‌شاءالله همین طور هم خواهد شد و ما حضور بسیار پررنگی را به امید خدا شاهد خواهیم بود، به‌ویژه این که طلیعه و مقدمات این حضور را در مشارکت پررنگ مردم در روز 22 بهمن، روز قدس و نماز عید فطر دیدیم و ان‌شاءالله درنهایت با حضور پررنگ مردم در انتخابات شاهد یک حماسه عظیم مردمی در اسفند ماه خواهیم بود.

انتهای پیام/

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت