18:17 1403/03/30

‌وقتی دلالان عرب ‌سنگ‌های تزئینی ایران را به مفت ‌خریداری می‌کنند

صافی – دبیر شورای سیاست‌گذاری صنعت ایران گفت: چرا باید واحد تولیدی سنگ‌ اصفهان به لحاظ مشکل نقدینگی مجبور باشد برای این که جاری خود را بچرخاند، سنگ را به دلال عراقی نقدی ۳۰ هزار تومان بفروشد.
no-photos

احمد شریفی ظهر امروز در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در محلات اظهار داشت: در بخش معدنی با 27 میلیون تن ظرفیت و ارزش جهانی حداقل معادل 3 میلیارد دلار، یک ظرفیتی در بخش فرآوری به مقدار 180 میلیون متر با ارزش به ازای هر متر ارزش جهانی آن که 20 دلار درنظر بگیریم حدود بیش از 3 میلیارد دلار داریم، یعنی از ظرفیتی صحبت می‌کنیم که اگر به ان رسیدگی شود و تولید داشته باشیم ارزش آن چیزی حدود 7 میلیارد دلار برای کشور است.

وی افزود: افسوس این است که در بخش معدن با 27 میلیون تن ظرفیت ما حدود 10 میلیون تن تولید داریم و جای تاسف است که آمار و اطلاعات موجود در وزارتخانه با آمار و اطلاعات واقعی هم بسیار مغایر است، ظرفیت پروانه‌های بهره‌برداری ما در کل کشور در سال 91 و 92 حدود 140 میلیون متر مربع بوده، الان به حدود 60 میلیون متر مربع رسیده و به آن معناست که ما توان مصرف سنگ فرآوری که داریم بین 50 تا 60 میلیون متر مربع است، یعنی 180 میلیون متر ظرفیت داریم اما توان مصرف در شرایط فعلی حدود 50 میلیون متر مربع است.

دبیر شورای سیاست‌گذاری صنعت ایران تصریح کرد: حدود 10 میلیون متر مربع هم صادرات داریم، جمع اینها به ازای هر تن 10 متر که تولید کنیم، 60 میلیون متر مربع را اگر به ازای هر تن 10 متر تولید کنیم به معنی 6 میلیون تن است که یک میلیون هم به صورت بلوک صادر می‌کنیم که با دست بالا گرفتن همه اینها 8 میلیون تن تولید چرا 12 میلیون را در مراجع رسمی ارائه می‌کنیم، چرا آمار غلط ارائه کنیم، ظرفیت 27 میلیون تنی ما 7 تا 8 تن تولید می‌کند.

شریفی بیان کرد: در بخش فرآوری 180 میلیون متر ما حدود 60 میلیون متر تولید می‌کند، یک ظرفیتی است که در کشور ایجاد شده و سرمایه ملی است، چگونه باید این سرمایه ملی را فعال کنیم، راه دارد، باید یک نهضت راه بیندازیم، به‌ویژه در بخش فرآوری باید نهضت فرآوری را راه بیندازیم، حدود 6 هزار واحد فرآوری داریم، 500 واحد فرآوری ما توانایی تولید سنگ استاندارد صادراتی بالقوه نه بالفعل را دارند، از این 500 واحد شاید حدود 100 تا 150 واحد بالفعل کار صادرات انجام می‌دهند،.

وی ادامه داد: درنظر بگیرید که اگر مسائل این 500 واحد را رسیدگی کنیم و دولت واقعا توجه کند که چرا واحدها تولید نمی‌کنند مشکل کجاست، چرا واحدی با 20 میلیارد یا 30 میلیارد تومان سرمایه متوقف است، خط استاندارد خارجی ایتالیایی هم دارد، چرا تولید ندارد در صورتی که روزی دو هزار متر توان تولید دارد و این دو هزار متر عینا می‌تواند صادر شود، این شدنی است، چرا توجه در وزارتخانه نمی‌شود که این سرمایه ملی به جریان بیفتد، گره کور کجاست، با صحبت و شعار نمی‌شود کشور را اداره کرد، یک مقدار با مردم واقع‌بین باشیم و به مردم حقایق را بگوییم، در همین صنعت کوچک سنگ می‌گویم و کاری به کل اقتصاد کشور ندارم.

دبیر شورای سیاستگذاری صنعت ایران عنوان کرد: اینها درد است، چرا باید از 6 هزار واحد فرآوری ما 500 واحد تولید داشته باشند و 100 واحد صادرات داشته باشند، چرا واحدهای فرآوری ما در استان اصفهان باید سنگ را با قیمت 30 تا 40 تومان بفروشند و دلال عرب از آنها بخرد و 4 دلار یا 5 دلار بفروشد.

شریفی اضافه کرد: قرار بود اصلاحاتی را در بحث قیمت پایه صادراتی ایجاد کنند، می‌گویند قیمت پایه را 5 دلار قرار دهند، این یعنی تاراج بیت‌المال ما، چرا باید این امکانات ملی را اینگونه از بین ببریم، ما باید راهکار پیدا کنیم که چرا سنگ ما باید در عراق 5 دلار به فروش برود، باید به قیمت واقعی که 15 تا 20 دلار است به فروش برود، این گره را باید حل کنیم.

وی افزود: چرا باید واحد تولید ما در اصفهان به لحاظ مشکل نقدینگی مجبور باشد برای این که جاری خود را بچرخاند، سنگ را به دلال عراقی نقدی 30 هزار تومان بفروشد، این گره را باید باز کرد، مشکل در این قسمت نهفته است، ما در زنجیره ارزش صنعت سنگ در معدن می‌اییم مشکل داریم، چرا متوسط سرمایه‌گذاری در بخش معادن سنگ تزئینی 700 میلیون تومان است، این آماری است که مرکز آمار ایران داده، کل سرمایه‌گذاری دو هزار واحد معدنی را محاسبه کرده متوسط سرمایه‌گذاری 700 میلیون تومان است، درحالی که یک دستگاه لودر دو میلیارد تومان است، یعنی تجهیز درست یک معدن حداقل 4 میلیارد تومان سرمایه لازم دارد.

دبیر شورای سیاستگذاری صنعت ایران تصریح کرد: چرا در صنعت سنگ ما در بخش معدن تولید استاندارد بلوک 30 درصد است درحالی که در ترکیه این رقم 60 درصد است، در بخش اکتشاف استاندارد، طراحی استاندارد و طراحی مهندسی در بخش معدن، در بخش تامین ماشین‌آلات مناسب، در بخش مدیریت و آموزش مشکل داریم که همه این عوامل دست به دست هم می‌دهد که ما تولید استاندارد بلوکی که سنگ مناسب استاندارد برای صادرات بدهد 30 درصد است و مابقی بلوک غیراستاندارد است.

شریفی بیان کرد: چرا واحدهای فرآوری فریاد می‌زنند که جلوی صادرات سنگ خام گرفته شود برای این که باز تنها 40 درصد از همین 7 تا 8 میلیون تن هم استاندارد است، بنده 30 سال است که در این صنعت فعالیت دارم و می‌دانم که گره و مشکل کار کجا است و هیچ گوش شنوایی هم در وزارتخانه وجود ندارد، قائم مقام وزیر باید این جا بودند تا در حضور وی هم اینها را می‌گفتم که از دست بنده هم دلخور هستند که واقعیت‌ها را همه جا مطرح می‌کنم.

وی ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری یک سال است که تشکیل نشده، چرا؟ بارها هم گفته‌ام که شورا را تشکیل دهید حتی اگر با من زاویه دارید، چرا باید تشکیل نشود، مگر بنده حرف خلاف می‌زنم، بنده حرف این صنف را می‌زنم، چرا قائم مقام وزیر با بنده زاویه می‌گیرد، ما همه درد داریم و امیدی هم به کمک وزارتخانه نداریم، برای این که نگاه وزارتخانه نگاه حمایتی نیست و تفکر وزارتخانه تفکری که باید واحدهای صنعتی را حمایت کند نیست.

دبیر شورای سیاستگذاری صنعت ایران عنوان کرد: از دو هزار واحد معدنی، یک هزار واحد تعطیل است، برای این که دچار مشکل فروش و بازار بودند و حقوق دولتی چند برابر هم به آنها تحمیل شده و هم زیان انباشته خود و هم زیان انباشته حقوق دولتی را دارند و در شورای سیاست‌گذاری یک سال و نیم پیش مصوب کردیم که حقوق دولتی معادن براساس میزان بارگیری محاسبه شود، حتی به تازگی در شورای سیاست‌گذاری خانه معدن هم این موضوع مصوب شد و بنده در شورای عالی معادن دعوت شدم و تنها فرد مخالف با این موضوع خود قائم‌مقام وزیر”سرقینی” بودند که شورا هم به وی نگاه کردند.

شریفی اضافه کرد: قرار نیست به جای حمایت از صنعت تلاش کنیم که ان را زیر چرخ و دنده تصمیمات اشتباه خود له کنیم، مگر در شورای سیاست‌گذاری، در کارگروه تخصصی، در خود شورا مصوب نکردیم که هر نوع عوارض برای صادرات سنگ کشور خلاف نظرات کارشناسی است، چه اتفاقی افتاد بعد از 6 ماه حتی کارگروهی هم که در سازمان توسعه تجارت بود هم موافقت نکرد که عوارض رد شود، در شورای اقتصاد دو ماه قبل مصوب کردند که از سنگ عوارض صادراتی گرفته شود.

وی افزود: در سند چشم‌انداز صنعت سنگ در شورای سیاست‌گذاری مصوب کرده‌ایم که سند چشم‌انداز دو میلیارد دلار، در سندی که 20 صفحه است در انتها ده‌ها مورد حمایت از صنعت را دیدیم که مشابه کشور ترکیه است بود که یک مورد در وزارتخانه اجرا نشده، چگونه قصد داریم این صنعت را رشد دهیم.

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت