18:38 1403/03/30
استاندار آذربایجان شرقی:

27 راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیا دریاچه ارومیه تدوین شد

استاندار آذربایجان شرقی گفت:ستاد احیا دریاچه ارومیه توسط مشاورین و دانشگاهیان، ۲۷ راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیا این دریاچه تدوین کرده است که بخشی از این راهکارها برگزاری جلسات فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.
no-photos

مجید خدابخش عصر امروز در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به این که ستاد احیا دریاچه ارومیه توسط مشاورین و دانشگاهیان، 27 راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیا این دریاچه تدوین کرده است، اظهار داشت: بخشی از این راهکارها برگزاری جلسات فرهنگی و اجتماعی می‌باشد که غالباً جنبه‌های توصیه، تشویق، تبلیغ و اطلاع رسانی را انجام می‌دهد.

وی با بیان این که مدیریت بحران استان می‌تواند این 27 راهکار را به عنوان داشبورد مدیریتی خود ارائه کند، ابراز داشت: باید میزان موفقیت و پیشروی در این 27 مورد را ارزیابی کند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که قبل از تشکیل ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه هر سال نزدیک 40 سانتی متر کاهش آب داشته‌ایم و به سمت خشک شدن می‌رفت، افزود: با تشکیل این ستاد، نه تنها این کاهش متوقف شده است بلکه با افزایش کم نیز مواجه بوده است با توجه به امسال افزایش دما نیز داشته‌ایم و در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه هزار و 270.25 است.

وی تمام اعتبارات استان در مدت تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه را 724 میلیارد تومان خواند و ادامه داد: 303 میلیارد تومان تابحال داده شده که نزدیک 41 درصد از این مبلغ تحقق یاففته است.

خدابخش به پروژه انتقال پساب از تبریز به دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: این انتقال به طول 55 کیلومتر با لوله انجام می‌گیرد که برداشت غیرمجاز انجام نگیرد و مجری این پروژه آبفا شهری است که بخش از این پروژه مانند، لوله گذاری و… انجام شده است ولی خریداری تجهیزات الکتریکال و مکانیکال این لوله گذاری مستلزم پیگیری است.

وی خاطر نشان کرد: آب منطقه‌ای با ایجاد 23 اکیپ گشت، توانسته است در سال گذشته 367 موتور مکش آب غیرمجاز را جمع آوری کرده، 343 استخر غیرمجاز که با موتور آب را به داخل آن می‌ریختند انسداد، 1050 حلیقه چاه غیر مجاز شناسایی شده است و 3319 مورد چاه غیر مجاز نیز انسداد یافته است که در مجموع کار ارزشمندی بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی به اجرای طرح تعادل بخشی در سطح کشور و همچنین در حوزه دریاچه ارومیه اشاره کرد و ابراز داشت: این طرح به منظور احیا آب‌های زیر زمینی و خروج آن‌ها از تراز منفی بوده است که در حوزه این دریاچه نیز انجام می‌گیرد

وی به بخشی از اقدامات سازمان آب منطقه‌ای نیز اشاره‌ای داشت و گفت: نگهداشت یا کاهش 51 میلیون متر مکعب آب در حوزه دریاچه ارومیه و 256 میلیون متر مکعب در کل استان از جمله اقدامات این سازمان بوده است.

خدابخش با بیان آسیب‌های عدم تخصیص اعتبار کافی پرداخت و ابراز داشت: در استان ما 24 هزار کنتر هوشمند باید به چاه‌ها نصب می‌شد که فقط 2 هزار مورد آن نصب شده است.

انتهای پیام/ش

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت