22:48 1403/03/10
ظریف در پاسخ به سؤال قاضی‌پور:

کنوانسیون خزر موجب افتخار کشور است

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال نماینده مردم ارومیه در مجلس شرای اسلامی گفت: کنوانسیون خزر موجب افتخار کشور است و در زمان مقرر حتما در مجلس برای ارائه توضیحات حاضر می‌شوم؛ ما اجازه نخواهیم داد زمینی که مطهر به خون شهداست، طی یک قرارداد از دست‌مان خارج شود.
no-photos

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز یکشنبه (11 شهریورماه ۹۷) در جریان سؤال نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب درباره چرایی ادای احترام ظریف به پرچم اقلیم کردستان اظهار داشت: در مراسم آقای طالبانی به جای پرچم عراق از پرچم کردستان استفاده کرده بودند، اما کسی جلسه را ترک نکرد.

وی افزود: در مراسم اهدای تاج گل هم تنها کسی که از حمل کردن جنازه خودداری کرد بنده بودم.

وی ادامه داد: حضور ما در عراق بسیار مهم و تأثیرگذار است و ضرورت دارد که در آنجا حضور داشته باشیم، حتی فرماندهان سپاه هم در این جلسه حضور داشتند و حضورمان در کردستان تأثیر زیادی داشت.

وی تصریح کرد: ارتباط ما با مردم کرد و کردستان و عراق بسیار عمیق است، البته ما نگرانی‌های نمایندگان و مسئولان در این رابطه را فراموش نمی‌کنیم و این ملاحظات همواره در ذهن ما وجود دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: حضور بنده در مراسم خاکسپاری طالبانی هم قسمت دیگری از سیاست ما بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: هر چند از بسیاری از کشورهای مجاور، نمایندگانی در این مراسم حضور داشتند، اما روابط ما با عراق مانند این کشورها نیست، رابطه ما با کشور عراق بسیار تنگاتنگ و صمیمی است.

وی خاطرنشان کرد:‌ آنچه در مراسم سلیمانیه اتفاق افتاد چیزی بود که تصویب دولت عراق بوده است یعنی مراسم دیگری برای آقای طالبانی برگزار نشد لذا ما مجبور بودیم در این جلسه شرکت کنیم.

وی با بین اینکه بنده در مقابل پرچم هیچ کشوری به غیر از پرچم جمهوری اسلامی ایران تعظیم نکرده و نخواهم کرد، گفت:‌روابط ما با عراق یکی از بهترین روابط‌هاست.

وی همچنین عنوان کرد: در تمامی مذاکرات ما با عراقی‌ها هم به موارد بسیار خوب و مهمی دست یافتیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به کنوانسیون حقوقی دریای خزر اشاره کرد و گفت: کنوانسیون خزر باعث افتخار کشور است و هر زمانی هم که این موضوع برای بررسی بیشتر و تصویب آن به مجلس ارائه شود، ما حتما در آن جلسه حضور خواهیم یافت و حتما پاسخ‌های و توضیحات لازم را ارائه می‌کنیم چرا که در این حوزه افتخاری نصیب ما شده است.

وی ادامه داد: کسانی که در این زمینه ذینفع بودند و ضرر کردند، سخن‌پراکنی کرده و شاکی هستند.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد زمینی که مطهر به خون شهداست، طی یک قرارداد از دست ما خارج شود.

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت