23:11 1403/03/10
نماینده مردم تبریز در مجلس:

قدرت خرید مردم ۷۰درصد کاهش پیدا کرده است/پاسخی برای حقوق‌بگیران ثابت نداریم!

صافی – نماینده مردم تبریز در مجلس از کاهش ۷۰درصدی قدرت خرید خبر داد و گفت: دولت ستاد پدافند غیرعامل اقتصادی را راه‌اندازی کند.
no-photos

محمدحسین فرهنگی در نطق میان دستور خود با گرامیداشت هفته پیش‌روی وحدت و بسیج به دولت با بیان اینکه رکود تورمی آثار بلند مدت دارد و جز با اصلاحات پیاپی اقتصادی نمی‌توان آن را مدیریت کرد، اظهار داشت: چرا دولت نمی‌خواهد این تحولات شکل گیرد، این در حالی است که حتی در امورات جاری، ساده و عادی نیز شاهد اشتباهات غیرقابل توجیه هستیم.

وی افزود: مسئولانی که تصمیم گرفتند به زائران اربعین ارز دهند و تعدادی از مسئولان بانکی نیز میان آن‌ها بودند یا معنای 2میلیون زائر را نمی‌دانستند یا درکی از ظرفیت و کارکرد هر باجه بانکی نداشتند، یا از یک ضرب و تقسیم عادی بی‌اطلاع بودند که می‌خواستند با باجه‌ها و زمان محدود آن هم در مناطق مرزی این کار را انجام دهند.

مسئولان چرا از انعکاس ضعف غیرقابل توجیه در ارائه خدمات ارزی در صدا و سیما برآشفتند؟

فرهنگی افزود: آیا مسئولان نمی‌توانستند در تمام شعب ارزی یا در هنگام تحویل ویزا یا همکاری بانک‌های کشور عراق این خدمات را ارائه کنند؟ و چرا از انعکاس این ضعف غیرقابل توجیه در صدا و سیما برآشفتند؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه آقای رئیس‌جمهور در جلسه سوال از وی در مجلس اظهار داشتند: اگر اراده کنیم قیمت ارز را به گذشته باز می‌گردانیم، افزود: اما چند روز بعد اتفاقی افتاد که نشان از عدم علاقه دولت به کاهش قیمت ارز بود چراکه قیمت به سرعت پایین آمد و به 8هزار تومان رسید، اما دولت اعلام کرد؛ بانک‌ها ارز را 10هزار تومان خریداری کنند که همین اقدام قیمت‌ها را مجددا بالا برد درحالی که دولت باید هموار قیمت شناور خرید خود را پایین‌تر از قیمت بازار نگه دارد.

وجود 5صندوق شناور ارزی احتمال فساد اداری و پولشویی را افزایش می‌دهد

وی با اشاره به اینکه وجود 5 صندوق شناور ارزی احتمال فساد اداری و پولشویی را افزایش می‌دهد، اضافه کرد: بسته‌های ارزی 4هزار و 200هزار تومانی، قیمت سایت نیما، ارز دانشجوی، ارز سلامت و قیمت بازار آزاد شرایط خوبی را نشان نمی‌دهد، نوسانات ارزی بعد از کالا به خدمات تاثیر می‌گذارد لذا دولت باید بر تعرفه‌های خدمات نظارت داشته باشد و حتی آن‌ها را اعلام کند تا گمانه‌زنی و سودجویی اثرات داخلی گسترده نداشته باشد.

ستاد پدافند غیرعامل اقتصادی را راه‌اندازی کنید

این نماینده مجلس تاکید کرد: برخی که همیشه مردم را از جنگ‌های موهوم می‌ترسانند این روزها نیز از جنگ اقتصادی صحبت می‌کنند لذا توصیه می‌کنم ستاد پدافند غیرعامل اقتصادی را راه‌اندازی کنید چراکه یکی از مکانیزم‌های کارساز نظارت بر بازار خواهد بود قصور دولت در این زمینه‌ها سنتی است لذا باید با راهکار گفته شده، بدون تحریک بازار موارد تاثیرگذار بحران اقتصادی شناسایی شوند.

کاهش 70درصدی قدرت خرید!

وی موضوع بحران‌ساز دیگری که در حال شکل‌گیری است، بحران نشر عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت کاغذ و بحران در حوزه نشر کتب، علم و فرهنگ را به رکود می‌برد، رکود فرهنگی جامعه در کنار کاهش 70درصدی قدرت خرید و سبک‌سازی سبد مصرفی فرآیند نامطلوبی را به تصویر می‌کشد لذا توجه مسئولان را به این مهم معطوف می‌دارم.

پاسخی برای حقوق‌بگیران ثابت نداریم!

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در سایر زمینه‌ها نیز پاسخی برای حقوق‌بگیران ثابت نداریم، ادامه داد: فقدان عدالت در پرداخت، کاهش ارزش پول ملی، تضعیف اقتصاد فرهنگی، در کنار به حداقل رساندن سبد مصرفی خانوار به‌ویژه در حوزه نیازهای اساسی همچون مواد غذایی، پوشاک، مسکن و بی‌توجهی مسئولان منجر به افزایش بحران‌های فرهنگی می‌شود.

افزایش طلاق، جرم و کاهش امنیت اجتماعی به دلیل کاهش قدرت خرید

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس بیان کرد: عوارضی همچون افزایش طلاق و جرم و کاهش امنیت اجتماعی ایجاب می‌کند افزایش قدرت خرید حقوق‌بگیران، معلمان و کارگران و… در دستور کار جدی مسئولان اجرای کشور باشد، ازسوی دیگر هزینه‌های جاری دولت نیز افزایش میابد با این حال باید در رفع، مقابله و نظارت آثار غیرمستقیم کاهش ارزش دینار و افزایش قیمت کالا و خدمات تدابیر لازم اتخاذ شود، همچنین در این شرایط تامین یارانه کالاهای عمومی و در مواردی تامین جهیزیه با قیمت پایین ضرورت پیدا می‌کند.

وی همچنین درخصوص رفتارهای تروریسم اقتصادی آمریکا، بیان کرد: آمریکا با رهبری ترامپ و تحریم‌هایش دست به اقداماتی زده است که قابل‌تامل است و پیام‌هایی فراوان به دنبال دارد، یکی از نظریه‌پردازان معروف داخلی آمریکا حدود دو سال گذشته در تحلیل چهره و رفتار رئیس‌جمهور آمریکا گفت؛ این انزوا دولتی نیست بلکه انزوای اجتماعی است و تاکنون آمریکا انزوای اجتماعی را در این ابعاد گسترده تجربه نکرده بود.

فرهنگی اظهار کرد: سابقه نداشت در مجمع عمومی سازمان ملل هنگام سخن گفتن یک رئیس‌جمهور در نخستین جمله حضار به سخنران بخندند اما این امر در سخنرانی ترامپ رخ داد!

شکل‌گیری جناح‌بندی اقتصادی به جای جناح‌بندی‌های سیاسی

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تاکید بر اینکه در داخل کشور نیز شاهد شکل‌گیری جناح‌بندی اقتصادی به جای جناح‌بندی‌های سیاسی هستیم، توضیح داد: این امر پدیده جدیدی است که در جریان استیضاح وزیر امور اقتصادی گذشته در داخل مجلس و حتی دولت قابل بررسی است، استعفای اخیر دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نیز در این راستا است.

به گفته وی این پدیده برای نخستین بار در فروپاشی شوروی رخ داد اما مسئولان روسیه آن را مدیریت کردند، اما اینک کشور دوم ما هستیم که اگر مدیریت مناسبی شکل نگیرد منجر به فروش و استفاده از قدرت شده و قدرت‌گرایی جایگزین اقتدارگرایی می‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس همچنین با اشاره به حوزه انتخابیه خود با تقدیر از معاونت راه روستایی وزارت راه به دلیل اقدامات مناسب اخیرش، گفت: بر احداث راه‌آهن میانه- تبریز، ایجاد آزادراه تبریز- سهند نیز تاکید می‌شود، دولت و شهرداری توجه بیشتری به پروژه‌های قطار شهری داشته باشند، همچنین آب‌گیری سد شهید مدنی و پیش‌بینی آب شرب مورد نیاز منطقه حوزه انتخابیه از موضوعاتی است که باید سریعا برای آن‌ها فکری کرد.

توجه به ایجاد قطب خودروسازی و تولید برند مشخصی از خودروها در استان آذربایجان

فرهنگی با بیان اینکه فردی در حد انتظارات مردم آذربایجان برای استانداری مردم این استان انتخاب شود، اظهارکرد: ایجاد قطب خودروسازی و تولید برند مشخصی از خودروها در استان، ایجاد دفتر منطقه‌ای مطالعات معادن، تسریع در پروژه‌های صنایع پایین‌دستی، از خواسته‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت