4:17 1403/03/08
معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار رهبری:

توسعه گردشگری، توطئه‌های تبلیغاتی خارجی‌ها علیه ایران را خنثی می‌کند

صافی – معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار رهبری با بیان این‌که می‌توان از فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه گردشگری، به عنوان راهبرد در راستای توسعه گردشگری استفاده کرد، گفت: صنعت گردشگری در توسعه استان‌ها بسیار مهم بوده و همواره مورد توجه رهبری قرار می‌گیرد؛ چرا که با ورود توریسم به کشور و رشد گردشگری، توطئه‌ها و دسیسه‌های تبلیغاتی خارجی‌ها خنثی می‌شود.
no-photos

محسن پاک آئین در اجلاس پیش سمینار همایش بین المللی فقه گردشگری، با اشاره به گردشگری از دیدگاه مقام معظم رهبری، اظهار کرد: درآمدزایی و اشتغال زایی دو مشخصه مهم گردشگری در راستای اقتصاد مقاومتی و کشور است و طبق آمار معتبر سایت‌های گردشگری، صنعت گردشگری درآمدزا بوده به طوری که سود مالی حاصل از آن مبلغ بسیار زیادی است و مقام معظم رهبری در ارتباط با همین موضوع تاکیدات فراوانی می‌کنند.

وی افزود: معتقدم اگر مسئولان کشور در ارتباط با گردشگری با تبلیغات و جهت گیری صحیح بهره‌مند شوند، می‌توانند درآمد کشور را از مابقی مقوله‌ها بی‌نیاز کنند.

معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار رهبری بیان این‌که طبق آمار جهانی نزدیک به ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا در صنعت گردشگری شاعل شدند، گفت: با ورود هر گردشگر به کشور، ۹ شغل ایجاد می‌شود، ورود هر گردشگر به کشوری مشاغل خدماتی زیادی را ایجاد می‌کند، کشور ما به دلیل قرارگیری در مجاورت جمهوری آذربایجان، سالانه حدود سه میلیون نفر از این کشور به ایران سفر می‌کنند که این فرصت خوبی برای ایجاد شغل و درآمدزایی در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، گردشگری یکی از ظرفیت‌های اقتصادی برای اشتغال زایی و درآمدزایی در کشور است، ایشان در سخنان خود به گردشگری زیارتی اشاره کرده و این نوع گردشگری را همواره مورد توجه قرار می‌دهند.

وی با بیان این‌که نگاه رهبری به گردشگری زیارتی نگاه بسیار مهم و مثبتی است، افزود: سالانه ۲۷ میلیون گردشگر به مشهد سفر می‌کنند که از این تعداد سه میلیون گردشگر خارجی است.
پاک آئین یادآور شد: امروزه سیر گردشگری به سمت گردشگری پاک پیش می‌رود و این تنها مختص کشور ما نیست، گردشگری پاک، گردشگری مبتنی بر غدای حلال است ما می‌توانیم ایران را به مقصد سفرهای پاک و مبتنی بر دین تبدیل کنیم.

وی با بیان این‌که مجاورت آذربایجان شرقی با چند کشور خارجی، فرصت مناسبی برای رونق گردشگری است، گفت: اگر توریسم درمانی در استان‌های همجوار با کشورهای خارجی ساماندهی شود و از توریسم‌ها سواستفاده نشود، می‌تواند یکی از منابع اصلی درآمد استان‌ها شود.

وی افزود: با توجه به رشد پزشکی در ایران، اگر توریسم درمانی را به خوبی هدایت کنیم، منبع درآمد عظیمی برای کشور ایجاد می‌شود.

حجت الاسلام احمد مبلغی – رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان این‌که فقه در اسلام دارای سه شاخه فقه وجود، نفس و سلوک است، اظهار کرد: فقه وجود، فقهی آمیخته با کلام و تلاش ایمانی است و با تحقق این سه فقه در انسان، او واجد درک و آگاهی نسبت به صفات خداوند می‌شود.

وی ادامه داد: امروزه اثری از فقه وجودی باقی نمانده است، فقه وجودی شامل کلام، عرفان و تلاش برای ایمان افزایی است و اگر در سه روند واحد شکل بگیرد، وجود انسان به صفات و درک خداوند نائل می‌شود.

وی با بیان این‌که فقه نفس در تهذیب و تزکیه نفس و تربیت والای درونی انسان تمرکز می‌کند، افزود: فقه نفس به دنبال این است انسان را در زندگی در مسیر رسیدن به درجات معاد قرار دهد، ولی امروزه نیز اثری از فقه نفس باقی نمانده است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان این‌که امروزه فقه سلوک به عنوان تنها فقه فعال است، گفت: فقه سلوک، فقه رفتارها، هنجارها، فرهنگ‌ها، حقوق، اخلاق و آداب و معاشرت است، جامعه بدون فقه سلوک نمی‌تواند اداره شود.

حجت الاسلام احمد مبلغی با تاکید بر این‌که اگر سه فقه وجود، نفس و سلوک در کنار یکدیگر قرار گیرند وضعیت آرمانی و مطلوب برای انسان شکل می‌گیرد، افزود: از وضعیت حاصل اجتماع سه فقه، هیچ قدرتی در این جهان نمی‌تواند بخشی از این وضعیت را تشکیل دهد.

وی با بیان این‌که گردشگری پدیده‌ی امروزی مهم در حال تحول است، گفت: گردشگری را تنها نمی‌توان از مسیر فقه سلوک مورد بررسی قرار داد.

حجت الاسلام مبلغی با اشاره به این‌که نگاه اسلام به گردشگری نیرومند‌ترین نگرش به گردشگری است، افزود: گردشگری باید پاک از آلودگی‌ها و فساد به دور باشد، تجلی در گردشگری رخ می‌دهد، در سفر و گردشگری مواجه شدن با وسعت زمین، محل تجلی صفت واسع خداوند است.

وی افزود: اگر تجلی واسع در انسان پیدا کند، انسان از تگنایی نجات پیدا کرده و خداوند را در هر مکان و زمانی می‌تواند ببیند.

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت