23:10 1403/03/10
مدیرکل میراث فرهنگی استان:

صدور چهارمین مجوز فعالیت مجموعه داری در آذربایجان شرقی

صافی – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از صدور چهارمین مجوز فعالیت مجموعه داری در شهرستان جلفا خبر داد.
no-photos

مرتضی آبدار با بیان این خبر گفت: مجموعه داری از فعالیت های ارزشمند دوستداران تاریخ، فرهنگ و هنر است، که از روی عشق و علاقه وافر خود بدون قصد تجارت، میراث گرانبهای نیاکان برای آیندگان گردآوری و نگهداری می کنند که به درستی می توان از مجموعه داران به عنوان حافظان آثار فرهنگی هنری و تاریخی یاد کرد.

وی ادامه داد: مجموعه داری و مجموعه دارها ظرفیت بزرگی برای تبریز و استان هستند و باید از این خصیصه فرهنگی مردم و علاقه به گردآوری اشیای فاخر با توجه به ارزش فرهنگی‌- تاریخی و هنری استفاده کرد و امکان برگزاری نمایشگاه های انفرادی یا گروهی برای بازدید عمومی یا چاپ و نشر و معرفی آثار موجود در مجموعه‌ها فراهم آورد، چراکه اجتماع آثار هویتی مستقل ارزش‌ و هویتی مضاعف به وجود می‌آورد که می توان در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی استفاده کرد.

آبدار در این راستا تشریح کرد: مجوز فعالیت “مجموعه تاریخی فرهنگی رحمن زاده” که براساس علاقه شخصی “آقای داریوش رحمن زاده” با گردآوری آثار فرهنگی، تاریخی و هنری مجاز مربوط به دوره معاصر، صادر شده است، به لحاظ تعدد و تنوع آثار، مجموعه ارزشمندی به شمار می رود. از این رو جهت ارج نهادن و صدور مجوز فعالیت رسمی، مجموعه داران این حوزه، پروانه مجموعه داری برای این مجموعه از سوی اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور صادر شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطر نشان کرد: در سال های گذشته برای سه مجموعه خصوصی ” صدا”، “خودروهای کلاسیک تبریز ” و “مجموعه دستگاه های چاپ و صحافی معاصر” نیز ازسوی اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور مجوز صادر شده است.

آبدار در پایان تاکید کرد: بر اساس ماده 20 آیین نامه مدیریت ، ساماندهی ، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی – تاریخی منقول مجاز، کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به گردآوری و نگهداری اموال فرهنگی تاریخی و هنری‌ایرانی یا خارجی اقدام می‌نمایند، باید از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه مخصوص دریافت ‌نمایند. مجموعه داران خصوصی می توانند با اخذ پروانه تاسیس موزه و از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و تحت نظارت ‌علمی و فنی سازمان مذکور موزه خصوصی تاسیس نمایند .

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت