4:45 1403/03/08
اردوغان با اشاره به حوادث فرانسه:

دموکراسی اروپایی فقط در کتاب‌هاست

صافی – رئیس جمهوری ترکیه از رفتار دوگانه اروپایی‌ها و سرکوب معترضان در فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» انتقاد کرد.
no-photos

رئیس جمهوری ترکیه شنبه (۱۷ آذر) از دموکراسی و رفتارهای دوگانه کشورهای اروپایی انتقاد کرد.

رجب طیب اردوغان امروز طی سخنرانی خود در مراسم افتتاح چندین طرح عمرانی در منطقه «اسکودار» شهر استانبول گفت که اروپا در امتحان دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی‌ها رفوزه شده است.

او با بیان اینکه «ترکیه با نگرانی آنچه را که خیابان‌های اروپا شاهد آن است، دنبال می‌کند»، گفت: «آیا حوادثی که در اروپا رخ می‌دهد را می‌بینید؟ این‌ها همان کسانی هستند که در برابر آنچه در کودتای ۱۵ ژوئن بر سر ما آمد، سکوت اختیار کردند».

به گزارش روزنامه «یِنی شفق»، رئیس جمهوری ترکیه با انتقاداز سرکوب معترضان در خیابان‌های فرانسه از جمله پاریس گفت: «دموکراسی اروپایی فقط در کتاب‌ها دیده‌ایم نه در خیابان‌ها».

اردوغان افزود: «آن‌هایی که پلیس ما را مسخره می‌کردند و با ما می‌گفتند پلیس شما سرکوب می‌کند، الآن چه می‌کنند؟ پلیس ما منصف و عادل است».

او با این حال از توسل برخی معترضان به خشونت انتقاد کرد و گفت که «ما مخالف آشوبی و خشونتی هستیم که تظاهرات کنندگان مسبب آن بوده‌اند».

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) در اعتراض به افزایش قیمت حامل‌های انرژی آغاز شد و به هلند و بلژیک نیز کشیده شد.

معترضان نام خود را به دلیل جلیقه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.

در سه هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهرهای مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند.

این اعتراض‌ها امروز به دلیل فراخوان‌ها تشدید شد و پلیس فرانسه بیش از ۷۰۰ نفر را بازداشت کرده است. دولت فرانسه ۶۵ هزار نیروی ارتش را برای مقابله با تظاهرات امروز شنبه به پاریسس و سایر شهرها فراخوانده است.

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت