22:15 1403/03/04
رئیس جمهور در نشست خبری:

همفکری خوبی در اجلاس تهران صورت گرفت/ ملّت سوریه به پیروزی نهایی نزدیک شده است

حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، عصر امروز(جمعه ۱۶ شهریور) در نشست خبری اجلاس سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه برای بررسی اوضاع سوریه، اجلاس امروز را اجلاسی بسیار مفید خواند و گفت: در این اجلاس همفکری و همانگی خوبی را نسبت به مسائل امروز و آینده سوریه مشاهده کردیم.
no-photos

وی با بیان اینکه این اجلاس در زمانی تشکیل شده که آمریکا به فکر اتهام جدید به دولت سوریه است، اظهار داشت: آمریکا با این اتهام، به دنبال این است که مداخلات جدید و غیر قانونی را در سوریه به عمل آورد که امروز در این اجلاس، عدم مداخله قدرت‌هایی مثل آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد تأکید من در نطق قرار گرفت و همه دوستان ما در این زمینه موافق هستند که مداخلات نظامی خارجی در سوریه می‌تواند مشکلات و پیچیدگی‌ها را بیشتر کند و مردم سوریه را در رنج و زحت بیشتر قرار دهد.

روحانی، موضوع «ادلب» را موضوعی حساس و مهم خواند و خاطرنشان کرد: از یک طرف، چندین هزار تروریست جبه‌النصره و حتی داعش و گروه‌های تروریستی دیگر، در ادلب حضور دارند و علیه امنیت مردم سوریه اقداماتی را انجام می‌دهند و به صورت اقدامات تروریستی، به اعمال غیرقانونی و ضد انسانی خودشان ادامه می‌دهند. از طرف دیگر برای از بین بردن این تروریست‌ها به دلیل جمعیت زیادی که در این منطقه حضور دارند این نگرانی وجود دارد که باید ترتیباتی اتخاذ شود که مردم غیر نظامی صدمه‌ای نبینند.

بیشتر بخوانید: امروز تهران میزبان نشست سران سه کشور روند صلح سوریه

رئیس‌جمهور ادامه داد: در این جلسه چه در نطق‌های رسمی سه رئیس‌جمهور و چه مذاکرات بعد از نطق‌ها، این موضوع مورد اتفاق نظر بود که حتی‌الامکان باید تروریست‌ها را تشویق کنیم که فوراً سلاح‌های خودشان را به زمین بگذارند و اقدامات مسلحانه خود را پایان دهند. چون این می‌تواند برای مردم سوریه و منطقه ادلب خطرناک باشد.

وی با بیان اینکه روند تدوین و نهایی شدن قانون اساسی، مورد تأکید این نشست قرار گرفت و باید آن را تسریع ببخشیم، تصریح کرد: تدوین و نهایی شدن قانون اساسی با حضور دولت سوریه و معارضین، قدم بسیار مهمی برای صلح و ثبات آینده سوریه است. همچنین موضوع آوارگان سوریه در کشورهای مختلف و بازگشت آن‌ها، تبادل زندانی‌ها و نیز موضوع بازسازی سوریه، مورد تأکید هر سه کشور بود و این‌ها قدم‌هایی است که باید برای آینده سوریه برداشته شود.

روحانی ادامه داد: ما بسیار خوشحال هستیم که بعد از هفت سال، رنج فراوانی که مردم سوریه با آن مواجه بودند، امروز ملّت سوریه به پیروزی‌های نهایی خودش بسیار نزدیک شده است. در بخش‌های مختلف سوریه تروریست‌ها از مناطقی که مورد اشغال آن‌ها بودند بیرون رانده شده‌اند و دولت قانونی سوریه بر سرزمین خودش استقرار پیدا کرده است و همچنین در کل منطقه، این امید ایجاد شده است که در آینده نه چندان دور، صلح و امنیت در سوریه مستقر شود که برای کل منطقه و برای سه کشوری که امروز در تهران اجتماع کردند بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: تروریست‌ها اینجا نماینده ندارند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ادامه همکاری‌های سه کشور، مورد تأکید قرار گرفت، تصریح کرد: تأکید شد که این روند تا پایان راه؛ یعنی استقرار دموکراسی در سوریه،‌ بازگشت آوارگان و امنیت و صلح کامل در سوریه ادامه داشته باشد و به قدم‌های خودمان و تلاش‌هایمان ادامه دهیم.

روحانی با بیان اینکه اجلاس بعدی سران سه کشور، در فدراسیون روسیه خواهد بود، خاطرنشان کرد: بیانیه‌ای که مورد اتفاق سه کشور بود و تصویب، به صراحت، همکاری‌ها و راه‌ آینده ما را به خوبی مشخص کرده. بنابراین ما به تلاش‌های خودمان برای صلح و امنیت سوریه و منطقه، که هدف نهایی ماست ادامه خواهیم داد.

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت