22:57 1403/03/04

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خبر داد؛ سهم روستا از وام بانک ها فقط ۵ درصد

 معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: از مجموع ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک ها طی سال جاری با توجه به همه اقدمات انجام شده فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان آن جذب روستاها شده است.

به گزارش صافی، عنایت الله رضایی گفت: براساس آخرین گزارش جمع آوری شده تا پایان مهر امسال ۷۷ هزار فرصت شغلی جدید در روستاهای کشور ایجاد شده است.
وی افزود : امسال در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی پروژه ارتقای تولید و توسعه اشتغال در دشت ها و مناطق روستایی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید که در این راستا ۱۸۰۰ میلیارد تومان از منابع دستگاه های مختلف اعم از دستگاه های دولتی و غیر دولتی برای ایجاد ۱۵۹ هزار شغل در جامعه روستایی در نظر گرفته شده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور همچنین از پرداخت ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۸ درصد در ۳۱ استان کشور در سال جاری خبرداد و گفت: این تسهیلات از طریق بانک سینا پرداخت می شود که پنج درصد کارمزد این تسهیلات از سوی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و پنج درصد دیگر از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت می شود.
وی افزود : علاوه بر این تسهیلات، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از محل منابع صندوق توسعه ملی در اختیار دو بانک کشاورز و پست بانک قرار گرفته است تا به طرح های مختلف بخش کشاورزی ، صنعتی و خدماتی در روستاهای کشور پرداخت شود .
رضایی تنوع بخشی فعالیتهای اقتصادی در روستاها را یکی از رویکردهای مهم توسعه روستایی عنوان کرد و گفت: در همین راستا تلاش شده است تا طرح هایی برای تکمیل زنجیره تولید مورد حمایت قرار گیرد همچنین توسعه گردشگری روستایی از دیگر اولویت های این بخش است، ضمن اینکه فعالیت های پیشین و پسین تولید در بخش های تامین مواد اولیه و نهاده ای تولید و بازاریابی و فروش از دیگر بخش های مورد حمایت جدی دولت است.
وی با اشاره سه سهم ۳۰ درصدی روستاها در اشتغال کشور افزود: هم اکنون ۱۹ درصد بیکاران کشور در روستاها مستقر هستند براین اساس سهم جامعه روستایی هم باید سهمی معادل اشتغال روستا باشد در حالی که از مجموع ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک ها طی سال جاری با توجه به همه اقدمات انجام شده فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان آن جذب روستاها شده است و این نشان فاصله ۱۰۰ هزار میلیاردی سهم جامعه روستایی از تسهیلات بانکی است .
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خاطرنشان کرد : با تدابیر پیش بینی شده امروز جامعه هدف تسهیلات اعطایی در روستاهای کشور به دقت مشخص شده است و سرمایه گذاری های انجام شده در جامعه روستایی و عشایری به تفکیک اشتغال ایجاد شده کاملا قابل رصد است .
وی خطرنشان کرد : اشتغال محصول افزایش بهره وری و سرمایه گذاری است و لذا برای ایجاد اشتغال در روستا و جذب سرمایه گذاری باید به بهره وری هم توجه شود؛ توانمندسازی روستاییان، استفاده بهینه از منابع موجود و آموزش های مهارتی از راهکارهایی است که در جهت ارتقای بهره وری مورد توجه قرار گرفته است.
رضایی با بیان اینکه در صورت اقتصادی شدن تولید و سرمایه گذاری در روستاها سرمایه گذاران به سوی روستاها خواهند رفت افزود: هم اکنون سرانه سرمایه گذاری در روستاها پایین است اما با تدابیر پیش بینی شده در خصوص اعمال معافیتهای مختلف مالیاتی و تسهیلاتی و تکمیل زنجیره های تولید سرمایه گذاری در روستاها سودآور خواهد شد.
وی افزود: براساس تدابیر پیش بینی شده سرمایه گذاری های تولیدی در روستاها تا ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف هستند همچنین در پرداخت تسهیلات وثایق دریافت سهل گرفته شده است .
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از مثبت شدن تراز مهاجرت به سود روستاها طی سالهای ۸۵ تا ۹۰ خبرداد و گفت : طی این سال ها میزان مهاجرت از شهر به روستا ۷۵۵ هزار نفر بوده است، در مقابل ۶۵۵ هزار نفر از شهرها به روستا مهاجرات کرده اند به عبارتی برایند مهاجرت ۱۰۰ هزار نفر به نفع جامعه روستایی بوده است.
وی تاکید کرد: امروز بستر برای سرمایه گذاری در جامعه روستایی از نظر تسهیلات و اولویت های مشخص شده سرمایه گذاری و حمایتهای ملی و استانی در روستاها فراهم است و هر سرمایه گذاری در هر بخشی در روستا بخواهد کار کند مورد حمایت دولت است.
رضایی خاطرنشان کرد : با تدابیر پیش بینی شده مشکلات موجود در روند سرمایه گذاری و تولید در روستاها به صورت هفتگی و ماهانه بررسی و مشکلات احتمالی رسیدگی و برطرف می شود.
وی شکاف ۴۰ درصدی میان درآمد روستایی و شهری را عامل اصلی مهاجرت روستائیان به شهرها عنوان کرد و افزود: برای حل این مشکل باید برای اقتصاد خرد روستاییان چاره اندیشی شود در همین راستا تلاش شده است تا در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی بحث مردمی کردن اقتصاد در روستاها مدنظر قرار گیرد.
انتهای پیام/

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت